معرفی قطعات چرخ خیاطی

10 / 10
از 1 کاربر

معرفی قطعات چرخ خیاطی

همانطور که قبلا نیز گفته شد چرخ خیاطی ترکیبی از قطعات و اجزا مختلف است که برای دوخت انواع مواد نظیر پارچه، چرم و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. عموما اجزا در انواع چرخ خیاطی متفاوت است. بدین معنی که اجزا چرخ خیاطی سردوز با چرخ خیاطی خانگی و چرخ خیاطی صنعتی متفاوت است. هر چرخ خیاطی بسته به نوع کاربردی که دارد، دارای اجزا مختلفی است. در این بخش عمومی ترین قطعات چرخ خیاطی را که در بیشتر انواع چرخ خیاطی وجود دارند را برای شما کابران گرامی شرح می دهیم.

کلید پاور در اکثر انواع مختلف چرخ خیاطی وجود دارد و برای خاموش و روشن کردن چرخ خیاطی مورد استفاده قرار می گیرد، این کلید در انواع مختلف چرخ خیاطی در بخش های متفاوتی تعبیه شده است. یکی از قطعات چرخ خیاطی، اسپول پین یا پایه نگهدارنده قرقره است. این پایه در واقع یک میله از جنس فلز و یا گاها پلاستیک است که به منظور تامین نخ روی دوخت در چرخ خیاطی، قرقره را نگه می دارد. نخ قرقره از بخش های مشخصی بر روی چرخ خیاطی مانند قسمت اهرم بالابرنده نخ عبور می کند و به سوزن منتقل می شود. در کنار سوزن چرخ خیاطی قطعه ای وجود دارد به نام پیچ نگهدارنده سوزن که همانطور که از اسم آن مشخص است برای اتصال سوزن به بدنه چرخ خیاطی مورد استفاده قرار می گیرد. در همین قسمت در چرخ خیاطی ، پایه دوخت قرار دارد. در بخش زیر پایه دوخت ، feed dog بر روی صفحه سوزن تعبیه شده است.

در برخی از انواع جدید چرخ خیاطی ، قطعه ای به نام ماسوره پرکن اعمال شده است که به صورت اتوماتیک بر اساس مکانیسمی که دارد، اقدام به پرکردن ماسوره ها می کند. دکمه تنظیم کشش نخ نیز یکی از قطعات مهم در چرخ خیاطی است که یک صفحه مدرج برای کنترل میزان کشش نخ در هنگام دوخت با چرخ خیاطی است. پیچ دیگری در چرخ خیاطی وجود دارد که برای تنظیم اندازه کوک و همچنین جهت دوخت کاربرد دارد. ماسوره و ماکو نیز از قطعات چرخ خیاطی برای تامین نخ زیرین دوخت هستند. 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :