اجزا چرخ خیاطی

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | چهارشنبه 22 ارديبهشت 1395 | نظرات کاربران ( 0 )

اجزا چرخ خیاطی

همانطور که قبلا نیز گفته شد چرخ خیاطی دارای انواع مختلف چرخ خیاطی سردوز ، چرخ خیطی صنعتی ، چرخ خیاطی خانگی و غیره است. هر کدام از انواع چرخ خیاطی دارای اجزا مختلفی هستند. اجزا چرخ خیاطی در واقع شکل دهنده کار چرخ خیاطی و عمل دوخت هستند و بدون آنها دوخت صورت نمی گیرد. برخی از اجزا چرخ خیاطی غیر قابل تعویض هستند و یا تعویض و تعمیر آنها نیازمند هزینه بسیار بالایی است مانند موتور در چرخ خیاطی. در هنگام خرید چرخ خیاطی یکی از فاتورهایی که باید به آن توجه کرد ، قدرت موتور آن است. هرچه قدرت موتور چرخ خیاطی بیشتر باشد سرعت دوخت آن نیز یشتر است علاوه بر این قیمت چرخ خیاطی با قدرت موتور بالاتر نیز نسبت به سایرین بیشتر است. در واقع موتور یکی از اجزا اصلی در چرخ خیاطی است که تعمیر آن بسیار پر هزینه است و برای این کار حتما نیاز به یک تعمیر کار متخصص وجود دارد. در مقابل اجزا دیگری نیز در چرخ خیاطی وجود دارند که به راحتی قابل تعویض هستند و حتی خود فرد نیز در خانه می تواند آنها را تعویض کند. برخی از این اجزا در چرخ خیاطی به شرح زیر هستند:

سوزن: سوزن در چرخ خیاطی نیز یکی از اجزا اصلی اما کم هزینه است. تعویض و نصب سوزن در چرخ خیاطی بسیار آسان است و نیاز به تخصص ویژه ای ندارد.

قرقره نخ: نخ نیز یکی از فاکتورهای اصلی دوخت است. برای تامین نخ رویی دوخت باید از قرقره استفاده کرد که استفاده از آن بسیار آسان و راحت است.

ماسوره: ماسوره، وسیله ای برای تامین نخ زیرین دوخت است.

ماکو: ماکو وسیله ای برای نگهداری ماسوره در قسمت زیر چرخ خیاطی است. در واقع ماسوره در داخل ماکو قرار می گیرد و ماکو نیر در محفظه ای که در زیر چرخ خیاطی برای این منظور تعبیه شده است جای می گیرد.

پایه دوخت: پایه دوخت در چرخ خیاطی بسته به نوع دوخت آن متفاوت است. برای مثال اگر قصد دوخت زیپ را با استفاده از چرخ خیاطی دارید باید از پایه مخصوص دوخت زیپ استفاده کنید. پایه دوخت در چرخ خیاطی یکی از اجزا مهم و پرکاربرد محسوب می شود.

پدال: یکی از اجزا در چرخ خیاطی ، پدال است. پدال برای کنترل سرعت دوخت در چرخ خیاطی مورد استفاده قرار می گیرد. البته پدال بیشتر در چرخ خیاطی قدیمی تر مورد استفاده قرار می گرفت و امروزه انواع چرخ خیاطی به بازار عرضه شده است که کار کنترل سرعت را به صورت اتوماتیک و تنها با یک دکمه انجام می دهد. اما هنوز هم برخی از انواع چرخ خیاطی نیاز به پدال دارند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :